مفهوم نسبت کنتراست در ویدیو پروژکتور چیست؟

تعداد زیادی از افرادی که ویدیو پروژکتور پاناسونیک خریداری کرده بودند، مدام از من درباره نحوه تنظیم کنتراست در پروژکتور پرسیده اند. به همین خاطر در این پست از ایده آل پاناسونیک ، تصمیم گرفتم تا درباره مفهوم کنتراست و نحوه تنظیم آن صحبت کنم. پس با ما همراه باشید.

نسبت کنتراست چیست؟

در ابتدا و پیش از یادگیری نحوه تنظیم ، باید بدانیم که نسبت کنتراست چیست؟  Contrast Ratio یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر نمایشگر است و از نسبت روشنایی درخشان‌ترین رنگ ( سفید) به روشنایی تاریک‌ترین رنگ ( سیاه) به دست می‌آید. این مقدار در آزمایشگاه‌ها و در تاریکی مطلق مشخص می‌شود. لذا اگر گفته می‌شود که پروژکتور دارای نسبت کنتراست 3000:1  است ، به این معنی‌است که رنگ سفید آن که درخشان‌ترین رنگ است ، 3000 برابر روشن‌تر از تاریک ترین رنگ یعنی سیاه است.

اما بالا بودن این نسبت چه فایده‌ای دارد؟ هرچه این نسبت بیشتر باشد ، جزئیات بیشتری در تصویر و فیلم قابل مشاهده خواهد بود . لذا کنتراست پروژکتور هر چه بهتر باشد ، جزئیات بیشتری را خواهیم دید.

روش‌هایی برای اندازه گیری نسبت کنتراست پروژکتور

می‌توان گفت اندازه گیری این نسبت تقریبا در تمام مدل‌ها و برندهای مختلف پروژکتور از جمله پاناسونیک یکسان است. دو روش اصلی که برای این کار وجود دارد شامل روش full on/off و روش ANSI Contrast است.

در روش full on/off نسبت کنتراست از طریق تقسیم میزان روشنایی رنگ جامد سفید در الگوی تست 100IRE بر میزان روشنایی رنگ جامد سیاه در الگوی تست IRE0 انجام می‌شود. این روش آسان بوده اما ممکن است اعداد نه چندان دقیقی را به عنوان خروجی برگرداند. این روش بیشتر در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در روش دوم از الگوی تخته شطرنجی 16 مربعی استفاده می‌شود. این تخته شطرنجی شامل 8 مربع سفید و 8 مربع سیاه است. در ابتدا میزان روشنایی مربعات سفید اندازه گیری شده و میانگینش به دست می‌آید. برای مربعات سیاه نیز همین کار انجام می‌شود. سپس از تقسیم میانگین روشنایی مربعات سفید بر سیاه کنتراست آن به دست می‌آید. این روش پیچیده تر و دشوار تر از روش قبلی است اما عدد قابل اعتمادتری را به عنوان خروجی تحویل می‌دهد.

چگونه کنتراست ویدیو پروژکتور پاناسونیک را افزایش دهیم؟

روش‌های زیادی برای افزایش کنتراست وجود دارد اما باید بدانید که مهم‌ترین عامل تاثیر گذار که نمایش جزئیات را تحت تاثیر قرار می‌دهد، نور اتاق شماست. حتی اگر شما بهترین پروژکتور را از لحاظ کنتراست داشته باشید، کمی نور بی مورد می‌تواند کیفیت کل تصویر را تحت تاثیر قرار دهید. اما برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی چه باید کرد؟

  • پنجره‌ها را تا حد امکان بپوشانید و از پرده‌های ضخیم استفاده کنید.
  • لامپ‌ها و هر چه که نور ایجاد می‌کند را خاموش کنید.
  • بهتر است رنگ دیوارها و کلا هر چه که در اتاق است تیره باشد.
  • از صفحه نمایش مخصوص استفاده کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.