کابل های مورد نیاز برای نصب ویدئو پروژکتور

شاید نصب و راه اندازی یک دستگاه ویدئو پروژکتور یا دیتا پروژکتور کار سخت و دشواری به نظر نرسد. اما باید در نظر داشته باشیم که نصب این دستگاه ، ظرافت‌های خاصی دارد که باید آن‌ها را رعایت کنیم. مثلا این که بخواهیم آن را روی سقف نصب کنیم و یا روی میز ، وضعیت پنجره‌ها و  نور موجود در اتاق و … . برخی از این فاکتورها در دستگاه‌های مختلف ، متفاوت است. و از آنجایی که ما نمی‌توانیم درباره تمام مدل‌ها و برندهای مختلف ، مقاله بنویسیم پیشنهاد می‌کنیم که حتما حین خرید دستگاه از نمایندگی مربوطه سوالات خود را بپرسید. با ایده آل پاناسونیک همراه باشید!

کابل‌های مورد نیاز ویدئو پروژکتور

برای این که بتوانید ویدئو پروژکتور را راه‌اندازی کنید، نیاز است که دو کابل داشته باشید. یکی از کابل‌ها برای رساندن برق است و دیگری برای رساندن اطلاعات یا همان دیتا. کابل برق که از یک سو به پریز وصل می‌شود، از سویی دیگر نیز به ویدئو پروژکتور متصل خواهد شد.

نکته* پیشنهاد می‌شود که حتما برای اتصال ویدئو پروژکتور به جریان برق شهری از محافظ استفاده کنید تا در صورت نوسانات برقی ، دچار مشکل نشوید. این کار به افزایش عمر مفید دستگاه هم کمک خواهد کرد.

همانطور که پیشتر گفتیم ، کابل بعدی برای انتقال داده‌ها اعم از ویدئو ، متن ، عکس ، پاورپوینت ، ورد و … به کار می‌رود. این اطلاعات از می‌تواند از یک دسکتاپ یا یک لپتاپ به ویدئو پروژکتور منتقل شود. مدل‌های جدید این دستگاه مجهز به پورت USB هستند و شما می‌توانید فلش را به این پورت متصل کرده و مستقیم آن را به ویدئو پروژکتور انتقال دهید بدون این که نیاز به کابل دیتا داشته باشید. از جمله معروف‌ترین کابل‌های دیتا می‌توان VGA ، HDMI و S-Video را نام برد.

کابل برق چیزی است که اکثر افراد با آن آشنایی دارند اما به هر حال در شکل‌های زیر چند نمونه از کابل‌های برق که در حین نصب ویدئو پروژکتور به آن نیاز دارید، را مشاهده می‌کنید.

در این جا اما می‌خواهیم کابل‌های دیتا را به شما معرفی کنیم.

کابل VGA یا (Video Graphics Array)

این کابل‌ها که سه ردیف پانزده حفره‌ای هستند، برای اتصال لپتاپ یا دسکتاپ به پروژکتور مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر به لبه‌های لپتاپ ، تلویزیون‌های HD یا پشت کیس خود نگاهی بیندازید، حتما این این درگاه این کابل را مشاهده خواهید کرد. در تصویر زیر می‌توانید این کابل و پورت آن را مشاهده کنید.

کابل HDMI یا (High-Definition Multimedia Interface)

نام این کابل به معنی رابط چندرسانه‌ای با وضوح بالاست و داده‌ها را بدون فشرده سازی انتقال می‌دهد. از دیگر مزایای این کابل می‌توان به این نکته اشاره کرد که می‌توان از کابل 50 متری آن هم استفاده کرد بدون این که کیفیت کاهش پیدا کند. پورت این کابل در لپ‌تاپ‌ها ، تلویزیون‌های جدید و سایر دستگاه های صوتی تصویری وجود دارد که می‌توانید از آن برای انتقال داده‌ها از دستگاه‌تان به ویدئو پروژکتور استفاده کنید. برخی از کنسول‌های بازی هم از این کابل پشتیبانی می‌کنند.

کابل کامپوزیت (Composite)

می‌توان گفت که نام آشنا ترین کابل‌های صوتی تصویری هستند . به این خاطر که در اکثر تلوزیون‌های قدیمی و جدید وجود دارند. ویدئو پروژکتور‌هایی که از این کابل پشتیبانی می‌کنند، هر روز کم و کمتر می‌شوند. حدود سی سال پیش برای اتصال کنسول‌های بازی قدیمی و کامپیوتر‌های شخصی و تلویزیون‌های قدیمی به ویدئو پروژکتور از این کابل استفاده می‌شد. این کابل‌ها دارای سه شاخه به رنگ‌های زرد و قرمز و سفید هستند. رنگ زرد برای انتقال ویدئو و دو رنگ دیگر برای صدای چپ و راست می‌باشند.

کابل‌های کامپوننت (Component)

دقیقا مشابه با کابل‌های کامپوزیت هستند ، اما با این تفاوت که می‌توانند ویدئو‌های HD را هم پخش کنند. همچنین تفاوت دیگر آن این است که کیفیت خروجی آن بالاست. امروزه تلویزیون‌ها و تمام دستگاه‌های صوتی و تصویری از این کابل پشتیبانی می‌کنند.

پورت USB

پیشتر بیان کردیم که برخی از ویدئو پروژکتور‌ها دارای پورت USB هستند و شما می‌توانید فلش خود را به آن متصل کرده و داده‌ها را نمایش دهید. در واقع شما برای نصب ویدئو پروژکتور نیاز به کابل نخواهید داشت. البته این پورت برای نمایش متن و تصویر خوب عمل می‌کند اما برای نمایش ویدئو چندان خوب نیست.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.