تلفن تحت شبکه VoIP چیست

تلفن ویپ چیست

VoIP مخفف کلمه‌ی Voice over internet protocol به این معنی تماس تلفنی از طریق پروتکل اینترنت است.  در واقع تلفن تحت شبکه تلفنی است که با استفاده از آن می‌توانید بر پایه یک شبکه دیتا ، ارتباط تلفنی خود را برقرار سازید. در کشور ما این نوع از تلفن‌ها به تلفن IP نیز مشهور می‌باشند. پروتکل SIP ، مجموعه‌ای از قوانین است که امکان ایجاد تماس و انتقال صدا و تصویر در اینترنت را فراهم می‌سازد.

تلفن‌های سنتی نیازمند نوعی اتصال broadband (نوعی از انتقال داده از راه دور که داده‌ها را با کیفیت و سرعت بالاتری نسبت به dial-up انتقال می‌دهد) می‌باشند. اما ما در VoIP ( ویپ) سیگنال‌های ‌ صوت را به صورت داده‌های دیجیتال خواهیم داشت که بستر انتقال آن‌ها اینترنت است.

هزینه انتقال داده از طریق تلفن تحت شبکه چگونه است؟

برای استفاده از سرویس‌های تلفن تحت شبکه نیاز است تا هزینه یک ISP را بپردازید. باقی ارتباطات رایگان خواهد بود. انتقال سیگنال‌های صوتی در روش‌های سنتی با معایبی همراه هست که تکنولوژی ویپ قصد دارد به طور قدم به قدم بر این مشکلات فائق آید. برای این که ویپ بتواند جایگزین تکنولوژی قدیمی خود شود، لازم است تا در ابتدا خود را در پروژه‌های سازمانی ثابت کند.

در حال حاضر شرکت‌های بزرگ مخابراتی در جهان به طور پیوسته در حال تاسیس و گسترش مراکز ویپ هستند. تعداد سیستم‌های ویپی که به فروش می‌رسد روز به روز در حال افزایش است. اگر شما هم قصد دارید تا این سیستم را برای خود راه‌اندازی کنید بهتر است اول به این موضوع فکر کنید که کدام یک از تجهیزات فعلی خود را می‌توانید استفاده کنید. در واقع شما با تعدادی بروزرسانی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌توانید تلفن ویپ خود را راه اندازی کرده و در هزینه‌ها صرفه جویی زیادی کنید.

تلفن تحت شبکه
تلفن تحت شبکه

نحوه کارکردن سیستم ویپ

سیستم VoIP این قابلیت را دارد که در خانه‌ها، ادارات ، سازمان‌ها و شرکت‎های بزرگ مورد استفاده قرار گیرد. یک سوئیج تلفن محور اصلی تبادلات سیگنالی در این سیستم است. افرادی که از این سیستم استفاده می‌کنند می‌توانند یک شماره تلفن در اختیار داشته باشند. برخی از نوعی از آداپتور استفاده می‌کنند، که این اجازه را به آن‌ها می‌دهد که از تلفن‌های معمولی برای ایجاد یک کانکشن ویپ استفاده نمایند.

اگر شما از تکنولوژی ویپ برای اتصال خود استفاده می‌کنید، شخص مخاطب متوجه این موضوع نخواهد شد. چندین سال پیش محققان به این نتیجه رسیده بودند که اگر بتوانند سیگنال آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کنند، می‌توانند آن را تا مسافت‌های طولانی انتقال دهند. به همین خاطر باید حین ارسال سیگنال آنالوگ، آن را از حالت آنالوگ به دیجیتال تبدیل کنند. این کار با استفاده از یک مبدل (ADC ) انجام می‌شد. سپس در مقصد بایستی این سیگنال دیجیتال دوباره به آنالوگ تبدیل شود که این کار هم توسط مبدل (DAC) انجام می‌شود.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.