دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین مداربسته تحت شبکه

تاریخچه ی کوتاه از شکل گیری دوربین های تحت شبکه

مدت‌ها بود که دوربین مداربسته آنالوگ مورد استفاده قرار می‌گرفت. تا بالاخره تکنولوژی جدیدی در دوربین های مداربسته ظهور پیدا کرد. حدود سال 1900 میلادی بود که تجهیزات آنالوگ دوربین ها به مرور به دستگاه‌های دیجیتال ارتقا پیدا کرده بودند. از آنجاهایی که سیستم های آنالوگ قابلیت های فراوانی داشتند، به همین خاطر به سرعت توانستند به سیستم‌هایی که آن روزها نیمه آنالوگ نامیده می‌شدند، تبدیل شوند. امروز و در این نوشتار می‌خواهیم شما را با دوربین مداربسته تحت شبکه آشنا کنیم.

طی سال 1996 بود که یک شرکت سوئدی به نام آکزیس ، نوعی از دوربین مداربسته ساخت که به جای این که انتقال اطلاعات با سیستم‌های آنالوگ صورت گیرد، بر اساس پرتکل‌های شبکه انجام شود. پرتکل‌های شبکه سبب می‌شدند که حجم زیادی از محدودیت های سیستم‌های آنالوگ را پوشش می‌داد. این امکانات زیاد سبب شد تا با استقبال زیادی مواجه شود. البته قیمت بالاتر آن نسبت به سیستم‌های آنالوگ اولین و آخرین دلیل ادامه روند استفاده از دوربین‌های آنالوگ بوده و هست.

چرا بهتر است از دوربین های تحت شبکه استفاده کنیم؟

  • انتقال اطلاعات بدون استفاده از سیم: همانطور که می‌دانید در دوربین‌های آنالوگ برای انتقال داده نیاز به کابل داریم اما در دوربین های تحت شبکه این کار توسط اینترنت انجام می‌شود.
  • قابلیت صدای دوطرفه: دوربین مداربسته تحت شبکه با برخورداری از این قابلیت می‌توانند گنجایش انتقال صدای دوطرفه به وسیله شبکه را داشته باشند. به این صورت که مثلا فرد مسئول یا سرپرست می‌تواند از طریق این دوربین ها با کارمندان خود مرتبط باشد.
  • برخورداری از هوش مصنوعی از مهم ترین قابلیت‌های این دوربین‌ها است. با اتصال این دوربین ها به سیستم های هوش مصنوعی می‌توان برخی از شناسایی‌ها را از طریق آن‌ انجام داد.
  • امنیت بالا:از آنجایی که کلیه ارتباطات در این دوربین‌ها از طریق پروتکل‌هایی با امنیت بالاست لذا کاربران می‌توانند با خیالی آسوده از آن استفاده کنند.

برخی از معایب دوربین مداربسته تحت شبکه

  • قیمت بالا: مهمترین عاملی که سبب شده است همه افراد به سمت خرید این گونه از دوربین ها نروند این است که هزینه آن بالا است. اما باید در نظر داشته باشیم که این قیمت بالا به علت توانایی‌های خاص آن است.
  • خطر هک: از آنجایی که انتقال ویدئو ها و تصاویر در این دوربین‌ها توسط شبکه انجام می‌شود نه کابل به همین دلیل ممکن است بر اثر سهل انگاری مورد حمله هکرها قرار بگیرد.
دوربین مداربسته
دوربین مداربسته

چگونه یک دوربین مداربسته برای خود انتخاب کنیم؟

دوربین‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای یک محیط خاص مناسب هستند. برای این که بتوان یک دوربین مناسب برای خود انتخاب کنیم باید به نیازهای خود توجه داشته باشیم. به همین خاطر پیش از این که اقدام به خرید کنیم باید این سوالات را از خود پرسیده و به آن‌ها جواب دهیم. آیا نیاز داریم تا چهره افراد در فیلم‌ کاملا مشخص باشد؟ آیا فضایی که قرار است در آن دوربین نصب شود، باز است یا بسته؟ چقدر بودجه داریم؟ میزان ساعتی که دوربین میتواند فیلمبرداری کرده و فیلم را ذخیره کند، مهم است یا خیر؟

اما پیش از هر چیزی باید تصمیم بگیرید که نیاز به دوربین آنالوگ دارید یا سیستم تحت شبکه. اما اگر در حال خواندن این مطلب هستید، احتمالا تصمیم خود را گرفته اید که دوربین تحت شبکه استفاده کنید. اما به هر حال باید بدانید که دوربین‌های آنالوگ ارزان تر هستند و کابردهای فراوانی دارند. اما دوربین مداربسته تحت شبکه هزینه بیشتری برای راه اندازی نیاز داشته و کیفیت بالاتری در ویدئوها ارائه می‌دهد.

دوربین مداربسته دید در شب چیست؟

از لحاظ کارایی دوربین‌ها در شب و روز آن‌ها به دو دسته‌ی دوربین مداربسته دید در شب (IR) و دید در روز تقسیم می‌شوند. دوربین های دید در روز این قابلیت را ندارند تا در شب تصاویر را ضبط کنند. به همین خاطر قیمت کمتری دارند. اما دوربین های IR می‌توانند به ضبط تصاویر در محیطی که نور وجود ندارد، بپردازد. به همین خاطر طرفداران زیادی پیدا کرده است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.